Druk 3D pomaga diagnozie stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane to jedna z chorób układu nerwowego i polega na nieprawidłowym przekazywaniu impulsów nerwowych. Niestety, bardzo często choroba ta prowadzi do inwalidztwa. Neuroimmunolog Dariun T.Okuda z Uniwersytetu w Teksasie opracował metodę, dzięki której możliwe jest zidentyfikowanie stwardnienia rozsianego w mózgu, w sposób bardzo dokładny, a wszystko to z wykorzystaniem druku 3d.

Druk 3d pomaga dokładnie zobrazować zmiany

Do tej pory wykonywane badania przedstawiały zmiany, jednak ich obraz był bardzo niedokładny. Badania rezonansu magnetycznego pokazywały zmiany stwardnienia rozsianego, jednak kształt, wielkość i cechy tych zmian nigdy nie były tak precyzyjne jak teraz – z wykorzystaniem technologii druku 3D.

Rozpoznanie stwardnienia rozsianego oraz monitorowanie postępów choroby, możliwe jest dzięki wykorzystaniu tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Dzisiejsze możliwości technologii przestrzennej, dają możliwość jeszcze lepszego rozpoznania pojawiających się w mózgu zmian.

Wiele miesięcy pracy Okudy i jego zespołu okazały się bardzo pomocne w diagnozowaniu i leczeniu osób cierpiących na stwardnienie rozsiane.

Okuda użył drukarek 3D (drukarki MakerBot), aby stworzyć modele, które w pełni odpowiadają rzeczywistym uszkodzeniom mózgu. Zdefiniował on unikalne kształty oraz opracował cechy powierzchniowe, które nierozerwalnie złączone są ze stwardnieniem rozsianym. Dzięki temu, lekarze na całym świecie będą mogli dopasować zmiany pojawiające się w mózgu pacjenta do choroby.

Dzięki modelom z drukarki 3D stworzonym poprzez Okudę rozpoznanie choroby, jej stadium oraz leczenie, będą o wiele prostsze. Opracowanych zostało aż ponad tysiąc różnych uszkodzeń mózgu!

Druk 3D obecny jest w medycynie od dawna. Drukarki 3D wykorzystuje się do tworzenia kończyn, zębów, naczyń krwionośnych, szczęki, a nawet czaszki. Ponadto, drukarki 3D sprawdzają się również idealnie do tworzenia  modeli narządów, wspomagających zabiegi rekonstrukcyjne.

Wiecej informacji na stronie: CadXpert.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>