Druk 3d – sonda uliczna

Ile wiesz o drukarkach 3D? – postanowiliśmy zapytać o to przypadkowe osoby i zorientować się, jak duża (albo jak mała) jest świadomość na temat technologii 3D, która przecież do najmłodszych już nie należy – wymyślona została bowiem 30 lat temu.

Okazało się jednak, że wiele osób nie wie w ogóle o możliwości drukowania w technologii przestrzennej, a o drukarkach 3D nie słyszało wcale. Najczęściej udzielane odpowiedzi brzmiały:

drukarki 3D? Nie…. nie wiem, nie słyszałam albo a tak, coś o nich słyszałam, jacyś naukowcy za ich pomocą tworzą organy do przeszczepów, ale nic więcej nie wiem, nie interesuje się.

Niektóre z pań kojarzyły także technologię druku z projektowaniem biżuterii i z nazwiskiem Szarejko (Paulina Szarejko, jedna z najpopularniejszych projektantek biżuterii 3D w Polsce). Zapytane o to, czy chciałyby spróbować swoich sił w projektowaniu 3D, panie odpowiadały, że bardzo chętnie, ale zupełnie nie mają pojęcia jak się do tego zabrać i że z całą pewnością urządzenia są niezwykle drogie Bez wątpienia mężczyźni wiedzieli o wiele więcej, jednak nie znaleźliśmy nikogo, kto dokładnie potrafiłby nam wytłumaczyć na czym polega drukowanie w 3D. Panowie wprawdzie orientowali  się w najczęściej wytwarzanych prototypach, także w nowościach ze świata druku 3D, a nawet wymieniali firmy w tym MakerBot, jednak dość sceptycznie podchodzili do tej technologii, uważając że jest zbyt droga. Niestety poziom świadomości o wydrukach przestrzennych jest jeszcze bardzo niski. Jednak miejmy nadzieję, że ze zniżkami cel, poziom ten będzie rósł!